Her venter et virkelig velholdt og charmerende sommerhus med en skøn beliggenhed og få minutters gang fra Sæby Nordstrand. Her får I de helt rigtige rammer om ferier og fridage med fredelige omgivelser, en stor lukket have mod syd og en beliggenhed, hvor privatlivet virkelig kan nydes. Som en ekstra kvalitet findes en hyggelig udsigtspost, hvorfra blikket kan søge ud over Kattegat og den smukke kystnatur. Samtidig er I tæt på Sæbys hyggelige byliv, havnemiljø og de mange muligheder langs kysten.
Sommerhuset er beliggende på lejet grund, men der er mulighed for enten at indtræde i den nuværende lejekontrakt eller indgå en ny 30-årig lejekontrakt. Som noget nyt er det nu også blevet muligt at købe grunden. Kontakt mægleren for at høre mere om mulighederne.
Sommerhuset fremstår lyst, indbydende og særdeles velholdt med en klassisk sommerhusstil. Hvidmalede træbeklædte vægge og lofter skaber sammen med de lyse gulve en let og hyggelig atmosfære, der passer perfekt til livet tæt på vand og natur.
Fra entréen bevæger I jer videre til husets moderne køkken, som er praktisk indrettet med gode opbevaringsmuligheder. Køkkenet ligger centralt i boligen og har et åbent kig til det tilstødende alrum. Dermed bevares kontakten mellem rummene, så kokken fortsat kan være en del af samværet.
I forlængelse af køkkenet ligger den rummelige stue med store vinduespartier, brændeovn og direkte udgang til en nyere, stor og hævet træterrasse. Her er god plads til sofaarrangement og flere hyggelige opholdszoner. Stuen fortsætter naturligt over i det lyse alrum, som er oplagt som spisestue. De mange vinduer giver et fantastisk lysindfald og lader haven og terrassen blive en naturlig del af indretningen.
Sommerhuset rummer desuden et soveværelse og et børneværelse samt et nyrenoveret badeværelse med bruseniche og praktisk opbevaringsplads.
Udelivet får optimale betingelser i den aflukkede og sydvendte have, hvor der er plads til afslapning og lange sommerdage i solen. Den hævede træterrasse bliver et naturligt samlingspunkt til måltider og hyggelige aftener. Hertil kommer et dejligt anneks med fire ekstra sovepladser samt brændeskur.
En skøn sommerhusejendom for jer, der ønsker klassisk sommerhusstemning og Kattegat lige i nærheden.